Blog Studenta "Kursu cudów"

Lekcja 14. inaczej. Światy wytworzony i stworzony

Bóg nie stworzył świata bez znaczenia.

Skąd pochodzi widziany przez nas świat?

„To, czego Bóg nie stworzył, nie istnieje. I wszystko co rzeczywiście istnieje, istnieje tak, jak On to stworzył. Świat, który widzisz, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jest on światem twojego własnego wytworu i nie istnieje naprawdę.” (L14,1)

Świat wytworzony a świat stworzony

Tłumacz Akohard powiada: „W Kursie cudów używa się pojęcia „made” (wytworzony) i „created” (stworzony).” Zapytajmy więc, jakie są aspekty obu tych czynności? Odpowiedzi znajdujemy w Tekście Kursu. 

Bóg dał ci stworzony rzeczywisty świat pozbawiony śmierci

„Mówiłem już wcześniej, że Bóg tak umiłował świat, że dał go Swemu Synowi jednorodzonemu. Bóg rzeczywiście kocha ten prawdziwy (stworzony przez Siebie) świat, a ci, którzy postrzegają jego rzeczywistość, nie mogą widzieć świata śmierci. Albowiem śmierć nie pochodzi z tego prawdziwego (stworzonego) świata, w którym wszystko odzwierciedla to, co wieczne. Bóg dał tobie ten prawdziwy (stworzony) świat, w zamian za ten, który wytworzyłeś swym rozszczepionym umysłem i który jest symbolem śmierci.” 

Nie możesz zapanować nad swoim wytworzonym światem 

„Gdybyś bowiem naprawdę potrafił oddzielić się od Umysłu Boga, wtedy byś umarł. Świat, który postrzegasz, jest (wytworzonym) światem oddzielenia. Może jesteś nawet gotów umrzeć, aby zaprzeczyć swemu Ojcu. Jednak on nie chce, aby tak było i tak nie jest. Ty nadal nie możesz przeciwstawiać się Jego Woli i oto dlaczego nie masz żadnej kontroli nad światem, który wytworzyłeś. To nie jest świat woli, ponieważ jest rządzony przez pragnienie, by być niepodobnym do Boga, a to pragnienie nie jest wolą.” 

Świat wytworzony jest bez sensu i bez znaczenia

„Dlatego też świat, który wytworzyłeś, jest całkowicie chaotyczny, rządzony przez bezwzględne i bezsensowne „prawa” i nie ma on żadnego znaczenia. Albowiem jest on wytworzony z tego, czego nie chcesz i co poprzez projekcję wyrzuciłeś ze swego umysłu, bo się tego boisz.” 

Możesz zadecydować o swoim zbawieniu

„Jednak w rzeczywistości ten świat istnieje tylko w umyśle tego, kto go wytworzył, wraz z jego prawdziwym zbawieniem. Nie wierz, że jest on na zewnątrz ciebie, bo tylko rozpoznając, gdzie on naprawdę jest, zyskasz nad nim kontrolę. Albowiem ty rzeczywiście masz kontrolę nad swym umysłem, ponieważ umysł jest mechanizmem decyzyjnym.” (T12,3)

(foto: pieknoumyslu.com)

Poprzedni

Lekcje Kursu cudów 1-12. Poziomy widzenia

Następne

Lekcja 15. Kursu cudów inaczej. Odróżnij złudzenia od rzeczywistości.

  1. Ewa Lipinska

    Bardzo dziękuję za te wyjasnienia dotyczące lekcji. To naprawdę bardzo pomocne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *