L18. Nie jestem sam w doświadczaniu skutków mojego widzenia.
L19. Nie jestem sam w doświadczaniu skutków moich myśli.

Pragniemy wpłynąć na rodziców, chcemy wpłynąć na zachowanie naszych dzieci. Oczekujemy, aby politycy dostosowali się do naszych żądań. Chcemy, aby świat wyglądał według naszych marzeń. Staramy się na różne sposoby, także siłą, kształtować wszystko wokół nas. Ważne jest więc, abyśmy sobie uświadomili, że w sposób naturalny i bez naszej świadomości tego faktu każda nasza myśl jest myślą, która bez najmniejszej zwłoki czasowej udziela się wszystkim ludziom w społeczeństwie ludzkim. Przyczyna w nas jest skutkiem w innych. A te myśli w innych z kolei skutkują zmianami w świecie. Wpływasz na świat! Cieszysz się?

Ćwiczenie uświadomienia sobie mojego wpływu na świat

Widzę w tym pokoju stół, obok niego krzesło, a na nim stoi laptop. Ta moja projekcja zamienia się w percepcję nie tylko w moim umyśle, ale także w umyśle zbiorowym całego społeczeństwa. Wszyscy powiemy zgodnie, że ten stół, to krzesło i ten laptop istnieją w świecie obiektywnie. Gdy tak patrzę na ten stół, na to krzesło i na ten laptop, to myślę, że zamiast stołu do mojej pracy lepsze byłoby biurko, a krzesło powinno być przeze mnie wymienione na krzesło bardziej ergonomiczne. Mam pewność, że ta myśl została odczuta jako własna myśl przez wszystkich podzielających jeden wspólny umysł. Stało się to bardziej lub mniej świadomie.

Umysł jedynego Syna Bożego

Wiem, że Kurs cudów ten jeden umysł nazywa umysłem Syna Bożego. A Bóg posiada tylko jednego Syna, który stanowi z nim jedność. Więc naprawdę nie jestem człowiekiem z ciała i kości, lecz Synem Bożym, który jest Duchem. Ta świadomość nie przeszkadza mi używać ciała jako narzędzia do komunikacji w świecie pozornie pooddzielanych części. Jednak ta cała różnorodność gwiazd, planet, kamieni, roślin, zwierząt, ludzi i wszystkich innych – jest mną samym. Ja tutaj jestem jedynym myślącym, jedynym czującym i jedynym działającym. W rzeczywistości wszystko to stwarzam swymi myślami, co znaczy, że nie mam neutralnych, czyli bezskutecznych myśli.

(foto: freepik.com)