Blog Studenta "Kursu cudów"

Lekcje 2. i 3. Kursu cudów inaczej

L2. Sam nadałem całe znaczenie wszystkiemu co tutaj widzę i ma to dla mnie tylko takie znaczenie, jakie mu nadałem.
L3. Nie rozumiem niczego, co widzę tutaj.

Przedmiotem ćwiczeń wszystkich pierwszych trzydziestu Lekcji Kursu cudów jest „znaczenie” lub „sens” tego wszystkiego, co tutaj widzę lub o czym teraz myślę. Jak mówi aktualnie omawiana przez nas Lekcja 3.: „Istotą tych ćwiczeń jest pomóc ci oczyścić swój umysł z wszelkich przeszłych skojarzeń, abyś ujrzał rzeczy dokładnie takimi, jakimi jawią ci się teraz i abyś uświadomił sobie, jak niewielkie było twoje ROZUMIENIE tych rzeczy.”

Jak widać nasz Nauczyciel pragnie, abyśmy „zrozumieli” wszystko to, na co teraz patrzymy i o czym teraz myślimy. Nic dziwnego, że mówimy o ZROZUMIENIU, gdyż aby znać sens i znaczenie wszystkiego, trzeba to zrozumieć. Kurs cudów używa słowa „ROZUMIENIE” ponad 700 razy. I nie chodzi tu o rozumienie myśli zawartej w treści, ale o doznanie wewnętrznego „wglądu”, „objawienia” lub „olśnienia”.

Ważne jednak, abyśmy wiedzieli o jakie rozumienie chodzi. Czy chodzi o tak zwane intelektualne zrozumienie? Otóż we wszystkich kulturach rozróżnia się dwa rodzaje rozumienia. Powierzchowne i głębokie. W polskim starym tłumaczeniu Biblii czytamy: „…I Maryja rozważała te słowa w sercu swoim…”. Serce jest pompą krwi w ciele fizycznym, ale także nazwa „serce” odnosi się do głębokiego ROZUMIENIA istoty rzeczy (rzeczywistej rzeczy). Nazywa się to czasem „czuciem przy pomocy serca”. W jeszcze innym znaczeniu serce odnosi się, jak szerzej wiadomo, do uczucia miłości, ale nie tym się teraz zajmujemy.

Podkreślam więc, że wszystko wokół mamy ZROZUMIEĆ sercem, głęboko. Celem naszym jest poznanie prawdziwego sensu i znaczenia wszystkiego. Gdyż to znacznie, które teraz dostrzegamy, nie jest tego prawdziwym znaczeniem. To fałszywe znaczenie my sami przypisaliśmy wszystkiemu wokół nas oraz swoim myślom. Stało się tak, jak mówi Lekcja 3, przez skojarzenia z wydarzeniami w przeszłości.

Dopuszczenie myśli o swoim niedostatku jest warunkiem koniecznym, abyśmy mogli po przejściu ćwiczeń zobaczyć prawdziwe znacznie wszystkiego. Tak więc brak zrozumienia swoich własnych myśli oraz wszystkiego wokół nas domaga się korekty. Dążymy z determinacją do głębokiego ROZUMIENIA sercem w celu bezpośredniego poznania prawdziwej rzeczywistości. Chcemy znać rzeczywisty sens i znaczenie siebie oraz świata.

(foto: zdjecia.biz.pl)

Poprzedni

Lekcja 1. Kursu cudów jeszcze inaczej

Następne

Lekcja 4. Kursu cudów inaczej

  1. Studentka

    Ja również wielokrotnie zastanawiałam się nad tym co naprawdę oznacza głębokie rozumienie. Doszłam do wniosku, że jest to dla mnie równoznaczne ze stwierdzeniem: wprowadzanie w życie czyli praktykowanie. Gdy zaczynam ćwiczyć, dostrzegam ile pułapek i trudności kryje się w każdej próbie zdrowszego myślenia, nawet przy całkiem banalnych sytuacjach dnia codziennego. I to pokazuje mi jaka jest rzeczywista, a nie wyobrażona przeze mnie, głębokość mojego rozumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *