Blog Studenta "Kursu cudów"

Czym jest prawdziwa modlitwa?

modlitwa„Modlitwa jest najwspanialszym darem, jakim Bóg pobłogosławił Swojego Syna w jego stworzeniu.” (PM1,Wstęp*)

„Modlitwa jest ofiarowanym przez Ducha Świętego sposobem na dotarcie do Boga.(…) Prawdziwa modlitwa musi uniknąć pułapki proszenia w celu apelowania. Proś raczej o otrzymanie tego, co już zostało dane, o przyjęcie tego, co już jest.” (PM1,1,1)

Tutaj możemy zapytać, dlaczego często widzimy, jak wiele naszych potrzeb pozostaje niezaspokojonymi. Mało tego, do naszego życia zakrada się cierpienie i to właśnie skłania nas do poszukiwania odpowiedzi w modlitwie. To zwrócenie się do Boga w modlitwie jest naturalnym i dobrym odruchem, gdyż właśnie w niej otrzymamy od Boga rozwiązanie. Dlaczego jednak Jezus mówi nam, że mamy prosić „o przyjęcie tego, co już jest”? Otóż dlatego, że w świecie naszej percepcji nie dostrzegamy, iż w istocie nie posiadamy żadnych potrzeb, nie cierpimy, nie chorujemy ani nie umieramy. Modlitwa jest więc prośbą o zmianę naszej percepcji. Abyśmy otworzyli swoje wewnętrzne oko na to, co już jest. Należy to do nas w Bogu.

„Tajemnicą prawdziwej modlitwy jest zapomnienie o rzeczach, których w swoim mniemaniu potrzebujesz.” (PM1,1,4,1)

„Modlitwa jest ustępowaniem, zezwalaniem na odejście, cichym czasem słuchania i miłowania.(…) Dlaczego świętość miałaby błagać, mając pełne prawo do wszystkiego, co Miłość ma do zaofiarowania? A to właśnie do Miłości udajesz się w modlitwie. Modlitwa jest darem, rezygnowaniem z siebie, aby stanowić jedność z Miłością. Nie ma o co pytać, ponieważ nie pozostaje nic, czego byśmy chcieli. Owa nicość staje sie ołtarzem Bożym. Znika w Nim.”  (PM1,1,5)

Czy w takim razie możemy się spodziewać odpowiedzi Bożej, skoro „NICOŚĆ staje się ołtarzem Bożym”? Właśnie dopiero wtedy pojawia się możliwość, abyśmy doświadczyli cudu przejrzenia na oczy i dostrzeżenia konkretnej odpowiedzi na naszą modlitwę. Jak czytamy:

„Forma odpowiedzi, jeśli jest dana przez Boga. będzie odpowiadać twojej potrzebie takiej, jaką ją widzisz. Stanowi to jedynie echo odpowiedzi Jego Głosu. Prawdziwym dźwiękiem jest zawsze pieśń dziękczynienia i Miłości.” (PM1,1,2,7-9)

Musimy więc nauczyć się właściwego podejścia do modlitwy, aby była skuteczna. Celem jej bowiem jest zawsze dostrzeżenie Królestwa Bożego, które jest tutaj. W całej swej okazałości i bogactwie. W tym Królestwie znajduje się także ten drobny szczegół, o który się modliłeś. Teraz, gdy już usłyszałeś Pieśń Modlitwy, zobaczyłeś odpowiedź i przyjąłeś to z radością i dziękczynieniem. O podejściu do modlitwy we właściwy sposób Jezus mówi tak:

„Nie możesz więc prosić o echo. To pieśń jest darem. Wraz z nią przychodzą tony harmoniczne, alikwoty, echa, lecz są one drugorzędne. W prawdziwej modlitwie słyszysz jedynie pieśń. Cała reszta jest po prostu dodana. Szukałeś naprzód Królestwa Bożego i wszystko inne zaiste zostało ci dane.”  (PM1,1,3)

Jak możemy praktycznie zrealizować ten sposób poprawnej modlitwy? Środowiskiem modlitwy, jak mówi Jezus, musi być spokój.

„W spokoju na wszystko można znaleźć, odpowiedź i każdy problem może być spokojnie rozwiązany. Gdy istnieje konflikt, nie może być wówczas ani właściwej odpowiedzi, ani rozwiązania.” (T27,4,1)

Co jednak zrobić, gdy stan naszego umysłu nie pozwala nam na przyjęcie rozwiązania tutaj i teraz?

„Jeżeli jednak Bóg dał odpowiedź, wówczas musi istnieć  sposób, poprzez który twoje problemy są rozwiązywane, ponieważ to, czego On chce, już się stało.  Zatem musi być tak, że czas nie jest w ogóle w to zaangażowany i każdy problem może otrzymać odpowiedź już teraz. Jednak musi być również tak, że w stanie umysłu, w jakim się znajdujesz, rozwiązanie nie jest możliwe. Zatem Bóg musiał dać ci sposób osiągnięcia innego stanu umysłu, w którym istnieje odpowiedź. Jest nim ŚWIĘTA CHWILA.” (T27,4,1,7-2,4)

Czym jest święta chwila? Poniższa wypowiedź i wiele innych z Tekstu Kursu cudów rzucają wiele światła na ten wzniosły i niezwykle fascynujący temat. Z całego serca zachęcam do studiowania całego Kursu. Mamy w nim przecież korektę Ewangelii apostolskich i opis czystej Ewangelii podany przez samego Jezusa. Czekaliśmy na to 2000 lat!

„Święta chwila jest przedziałem czasu, w którym umysł jest wystarczająco spokojny, by usłyszeć odpowiedź, która nie jest zawarta wewnątrz przedstawionej prośby. Ona proponuje coś nowego i różniącego się od tej prośby.” (T27,4,6,9-10)

———————————————————————————————
*) PM – „Pieśń modlitwy”, wyd. Foundation For Inner Peace

Poprzedni

Czy uświadamiasz sobie swoją funkcję na ziemi?

Następne

Dwie subtelne zasłony

  1. Olek

    Dziękuje 🙂 Dobra robota! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *